Jak skutecznie przedłużyć żywotność baterii do laptopa?

Rzeczy się zużywają, nie jest to raczej dla nikogo zaskoczeniem, baterie do laptopów również, ich żywotność jest ograniczona i uzależniona od kilku czynników.

Kategoria: Poradnik

 W momencie, gdy nasze urządzenie jest zasilane przez baterię jej żywotność szybciej ulega degradacji. Niestety nie mamy możliwości naładowania czy też przywrócenia zużytej baterii do jej stanu początkowego, często jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest kupno nowej.

Istnieje jednak parę skutecznych metod, które mogą w znacznej mierze spowolnić ten proces i wydłużyć życie laptopowego akumulatora. Większość z nich zakłada przede wszystkim unikanie nadmiernej eksploatacji, szczególnie w momentach, gdy nie jest to koniecznością.

W określonych okolicznościach laptop może pobierać więcej energii i w rezultacie szybciej zużywać baterię, jednak na niektóre z tych sytuacji możemy mieć wpływ i skutecznie im zapobiegać.

Na wstępie oczywiście warto wspomnieć o kwestii pierwszoplanowej, którą jest zbyt wysoka temperatura. Czynnik termiczny odgrywa kluczową rolę, gdy mowa o żywotności baterii. Optymalna temperatura pracy naszego urządzenia może wahać się w przedziale paru stopni, ta drobna rozbieżność podyktowana jest różnicami wynikającymi ze sposobów wykonania baterii przez poszczególnych producentów, mimo to utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy akumulatora potrafi być problematyczne, szczególnie gdy w grę wchodzą takie czynniki jak długość pracy urządzenia, czy temperatura otoczenia. Musimy pamiętać o tym, by nie przegrzewać baterii. Aby temu zapobiec należy unikać długotrwałej pracy laptopa na zasilaniu bateryjnym i regularnie konserwować system odprowadzania ciepła, zapewniając naszemu urządzeniu płynną cyrkulację powietrza i odpowiednie chłodzenie. W skrajnych przypadkach koniecznym rozwiązaniem może okazać się chwilowe wyłączenie laptopa w celu schłodzenia baterii. To jednak nie wszystko, w warunkach odwrotnych, gdy laptop przechowywany jest w chłodnym miejscu, a następnie przeniesiony do miejsca o temperaturze pokojowej musimy pamiętać o tym, by nie włączać go od razu, taka praktyka może spowodować uszkodzenie układów elektrycznych, poprzez spięcie wywołane na skutek kontaktu ze skroplonymi drobinkami wody.

Kolejną istotną kwestią są ustawienia ekranu i zasilania. Już z poziomu samego systemu możemy z dużym powodzeniem zredukować nadmierne wykorzystanie baterii, takie rozwiązanie nie wymusza na nas fizycznej ingerencji w działanie laptopa, a jedynie jego kalibrację za pomocą systemu, co związane jest ze sporą wygodą i łatwością w dokonywaniu późniejszych zmian. Każdy laptop ma dziś opcję oszczędzania energii, warto z niej korzystać, gdy pracujemy na zasilaniu bateryjnym.  Szeroki wachlarz opcji umożliwia swobodne podjęcie decyzji, w jaki sposób chcemy oszczędzać baterię dostosowując działanie systemu do naszych preferencji. Takie rozwiązanie nie jest jednak kompletne i nie może w pełni zapobiec procesowi starzenia się baterii, a jedynie ograniczyć jej nadmierną eksploatację. Metoda ta do pewnego stopnia przekłada się również na jakość użytkowania laptopa, ponieważ często odbywa się kosztem jego funkcjonalności, musimy dokonać wyboru pomiędzy dłuższym czasem pracy baterii a wydajnością urządzenia, na którym pracujemy.

Kondycja akumulatora zależy również od tego, jakie zasoby energii przeważnie magazynuje. Powinniśmy unikać zupełnego rozładowania baterii, szczególnie w sytuacji, gdy nie mamy pewności, kiedy ponownie podłączymy ją do sieci. Rozładowany akumulator, który nie jest podłączony do ładowania przez dłuższy czas, może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom.  W ramach zakończenia warto jeszcze wspomnieć o obciążeniu baterii laptopa działaniem sporej liczby procesów. Nawet jeśli posiadamy urządzenie o wysokiej mocy obliczeniowej, nie oznacza to, że dobre podzespoły przełożą się na wydajną pracę baterii. Powinniśmy unikać uruchamiania nadmiernej ilości  aplikacji, kończąc pracę, zamykamy działanie już zbędnych programów. To rozwiązanie wymaga od nas jedynie pewnego stopnia dyscypliny, a procentuje zdecydowanie lepszą kondycją i dłuższym działaniem baterii. 

Niestety nawet stosowanie wszystkich zasad opisanych powyżej nie uchroni nas przed postępującą degradacją ogniw w naszych bateriach wraz z ich użytkowaniem. Producenci zakładają, że przeznaczeniem każdej baterii jest zakończenie swojego żywota, kategoryzując swoje produkty jako materiały eksploatacyjne. Niektóre produkty zużywają się szybciej od innych, musimy pamiętać, że laptop to urządzenie o dużym stopniu komplikacji składające się z wielu komponentów, z których to właśnie bateria jest szczególnie podatna na zużycie. Każda bateria ma określony cykl życia, który zakłada w przybliżeniu ilość ładowań akumulatora aż do jego kompletnego wyczerpania. Mimo to kondycja naszych akumulatorów nie powinna być dla nas zupełnie obojętna, ponieważ jeżeli laptop nie ma możliwości funkcjonowania poza obrębem sieci elektroenergetycznej, to równie dobrze możemy z niego zrezygnować na rzecz urządzenia stacjonarnego. Jednak całkowita degradacja baterii to kwestia czasu, na którą możemy mieć wpływ. Nie wszystko jednak jest stracone, nawet w sytuacji, gdy kompletnie przestajemy być zadowoleni z wydajności naszych akumulatorów, zawsze możemy zdecydować się na ich tańsze zamienniki. Na rynku istnieje sporo producentów oferujących alternatywne komponenty zasilające do naszych laptopów, spełniające wszystkie obowiązujące w Unii Europejskiej normy bezpieczeństwa.