fbq('track', 'Search');

Smart Home – inteligentne rozwiązania w służbie komfortu

Od pojawienia się pierwszego pilota do telewizora nie musiało minąć wiele czasu, by inteligentne rozwiązania na dobre zagościły w naszej domowej codzienności.

Smart home - Twój wygodny system zarządzania całym domem

Inteligentny dom to struktura pozwalająca na sterowanie systemami bezpieczeństwa i nadzoru, ale też zarządzenie energią i komfortem.

Źródło: Qoltec Media

Kategoria: Technologia

Ideą rozwoju nowych technologii jest przede wszystkim zwiększenie standardu naszego życia, obecnie powszechne zastosowanie znajdują w sferze użytkowej zarówno w miejscach pracy, jak i wypoczynku. Od pojawienia się pierwszego pilota do telewizora nie musiało minąć wiele czasu, by inteligentne rozwiązania na dobre zagościły w naszej domowej codzienności, ułatwiając nam komunikację z otoczeniem. Dynamiczny rozwój techniki cyfrowej obecnie znajduje swoje ujście w każdej sferze naszego życia, wpływając wartkim nurtem na poczucie codziennego komfortu.

Jakie korzyści?

Potencjalnych korzyści jest wiele, a większość z nich możemy po prostu zamknąć w kategoriach łatwiejszej komunikacji i obsługi poszczególnych funkcjonalności budynku, ale to oczywiście nie wszystko. Od stosunkowo niedawna takie wynalazki, jak Smart Home znajdują się w sferze użytkowej, a już konsekwentnie wypierają swoje analogowe odpowiedniki. Warto więc zastanowić się, dlaczego tak się dzieje. Zmiana raczej nie jest podyktowana zwykłą potrzebą posiadania, choć z pewnością jakiś odsetek gadżeciarzy zasila grono użytkowników domowych rozwiązań Smart. Po prostu coraz więcej urządzeń wpisuje się w ideę inteligentnych domów, dynamiczny rozwój techniki cyfrowej sprawił, że obecnie większość sprzętu gospodarstwa domowego posiada zaawansowane układy sterowania. Aparat naszej percepcji z dużą swobodą rejestruje i przyswaja tę rzeczywistość, przywykliśmy do niej i raczej nie ulega wątpliwości, że to, czego obecnie jesteśmy świadkami stanowi zaledwie preludium do czegoś znacznie większego. Zaledwie parę chwil temu ewentualną kompatybilność na przykład sprzętu AGD postrzegaliśmy pod kątem dopasowania do innych mebli i wystroju wnętrza, to jednak powoli się zmienia, coraz większą wagę zaczynamy przywiązywać do tego, czy dany model będzie funkcjonować z całym elektronicznym środowiskiem naszej przestrzeni mieszkalnej. Oczywiście dobrze iść z duchem czasu, by nie zostać w tyle, ale obecnie nie jest to jeszcze koniecznością. Nasz dom nie przeobrazi się w archaiczną jaskinię, jeśli nie będzie miał lodówki sterowanej głosowo.

Kiedy więc inwestować w Smart Home i czy jest to rozwiązanie dla każdego? Szczęśliwie bariery technologiczne zostały już przekroczone i raczej bezpowrotnie minęły czasy, w których implementacja takich rozwiązań była problematyczna, czy zwyczajnie nieopłacalna. Jednak aby wydać obiektywny werdykt, należy wycenić nasze poczucie komfortu i to, ile jesteśmy w stanie w nie zainwestować. Jest to zadanie trudne, tym bardziej że obecnie możliwości rozbudowy i sterowania Smart Home są niemal nieograniczone, dotyczy to głównie dwóch sfer funkcjonalnych:

-    systemu bezpieczeństwa i nadzoru,
-   systemu zarządzania energią i komfortem.

To dwa główne pola, na których możemy opierać nasze dążenia do wygody. Z pomocą przychodzi nam jeszcze integracja technologiczna, producenci sprzętu dokładają wszelkich starań, by sterowanie inteligentnym domem było proste i intuicyjne. Najczęściej oprogramowanie i urządzenia wykorzystywane do zarządzania bezpieczeństwem mogą być również używane do sterowania energią, oferując wielofunkcyjną współzależność pomiędzy systemami funkcjonalnymi domu.

Śmiałe wnioski:

Inteligentne rozwiązania zawitały do naszej codzienności, bo sami tego chcieliśmy szukając nowoczesnych rozwiązań dla starych problemów. Przytoczony chwile wcześniej przykład pilota do telewizora, stanowi tu trafną analogię zjawisk, których obecnie jesteśmy świadkami. Być może to właśnie on niepozornie był prekursorem nurtu Smart, pozwalając nam na sterowanie telewizorem z poziomu kanapy. Obecnie możemy w ten sposób sterować całym domem.