fbq('track', 'Search');

Backup – czyli jak zabezpieczyć się przed utratą danych

Dowiedź się jak skutecznie zabezpieczyć dane przed ich uszkodzeniem albo utratą.

Wstęp

Ludzi można podzielić na dwie kategorie: tych, którzy backup robią regularnie i tych, którzy w swoim życiu jeszcze danych nie stracili. Jeśli chcesz należeć do tej pierwszej grupy i mieć pewność, że Twoim plikom nic nie grozi, lektura tego artykułu może Ci to ułatwić.

Nośniki zewnętrzne do przechowywania danych

Przechowywanie istotnych danych na nośnikach zewnętrznych minimalizuje ryzyko ich utraty, ale często zwiększa również możliwość kradzieży informacji. Potencjalnych źródeł, z których osoby niepowołane mogą je pozyskać jest więcej.

Czym jest backup, a czym data archiving — podstawowe różnice

Te dwa pojęcia są ze sobą dość powszechnie mylone, dlatego w ich przypadku, aby zacząć, przejdźmy od razu do zakończenia i przedstawmy różnice wynikające z metod zastosowania obydwu. Backup to po prostu kopia zapasowa danych stworzona w celu ich odtworzenia po utracie lub uszkodzeniu. Z kolei data archiving to działania polegające nie tyle na replikacji danych, ile na warstwowaniu ich na trzy podstawowe sektory:

- aktywne,
- nieaktywne,
- referencyjne,

a następnie zapisywania w konkretnych obszarach pamięci. Tworzenie tego typu bibliotek pozwala na ich łatwe wtórne wykorzystanie. Backup jest pojęciem dość nieprecyzyjnym i często nadużywanym do określania usług pokrewnych, jednak podstawową różnicą pomiędzy kopią zapasową a całą resztą są oczywiście
kwestie bezpieczeństwa.

Czy backup jest ważny i dlaczego warto go robić?

Niezależnie od tego, czy przechowujesz na dysku istotne informacje, które są plikami firmowymi, czy sentymentalnymi zdjęciami z wakacji na pewno nie chcesz dopuścić do ich utraty albo uszkodzenia. Regularne wykonywanie kopii zapasowych uchroni Cię przed takim scenariuszem, umożliwiając nam wczytanie ostatniego zapisu. Kopia zapasowa plików ma za zadanie przywrócenie stanu rzeczy przed awarią, tak by uniknąć rozczarowań i frustracji wynikających z konieczności zaczynania całej pracy od samego początku – o ile to w ogóle możliwe.

Chmura obliczeniowa

Zewnętrznych nośników, na których możemy umieścić nasze dane jest bardzo dużo, jednak jednym z coraz powszechniejszych rozwiązań jest chmura obliczeniowa.

Jak zrobić backup – zasada 3 - 2 -1

Dobry backup powinien rezonować z bezpieczeństwem, bo przecież jego zachowanie jest tutaj głównym założeniem. Sprawdzoną metodą jest korzystanie z ogólnej zasady 3 – 2 – 1. Co oznacza ta odwrócona numeracja?

- Staraj się przechowywać minimum
3 kopie plików, na których Ci zależy.
- Wykorzystuj co najmniej
2 nośniki do przechowywania danych.
- Przechowuj pliki w przynajmniej
1 lokalizacji poza głównym centrum przetwarzania danych.

Zakończenie

Stare porzekadło brzmi „mądry Polak po szkodzie” i jest w tym niestety dużo prawdy, bo często aby uzmysłowić sobie znaczenie naszych plików najpierw musimy je stracić. Dopiero świadomość zagrożeń i stopień ryzyka ich wystąpienia uzmysławiają nam, że warto podjąć środki zaradcze. Szacunkowo przy tak sporej szansie pojawienia się zdarzenia niekorzystnego i wielkości strat nim spowodowanych to przestaje być kwestią umiejętnego zarządzania ryzykiem, a staje się zdroworozsądkowym podejściem. Więc jeśli przechowujesz na komputerze ważne dokumenty i nie możesz pozwolić sobie na przerwy w działaniu spowodowane ich uszkodzeniem albo brakiem, zadbaj o to, aby Twoje dane były regularnie backupowane.