fbq('track', 'Search');

Czym jest internet rzeczy?

Świetnie, że inteligentny telewizor nagra nam mecz, gdy my robimy pranie, jeszcze lepiej, gdy inteligentna pralka zrobi za nas pranie, gdy my oglądamy mecz.

Kategoria: Technologia

Coraz częściej to, co stanowiło do niedawna odważną wizję z pogranicza fantastyki naukowej, staje się namacalną częścią naszej codzienności.

Koncepcja inteligentnych domów to zaledwie skromne preludium do tego, co internet rzeczy może nam zaoferować w niedalekiej przyszłości. Ale co tak właściwie kryje się pod pojęciem internetu rzeczy? Nazwa na pierwszy rzut oka wydawać się może dość szeroka i uniwersalna, jednak zamyka w sobie ściśle określone sfery funkcjonalności.

Internet Rzeczy - IoT

Internet rzeczy - z języka angielskiego Internet Of Things, określenie koncepcji informatycznej, polegającej na połączeniu przedmiotów materialnych ze sobą i z internetowymi zasobami.

System, który szanuje nasz czas

Mowa tu przede wszystkim o zintegrowanym systemie wzajemnych połączeń pomiędzy różnymi elementami będącymi całą siecią, w celu zwiększenia naszego komfortu bytowego. Większość codziennych czynności możemy zautomatyzować. Są to przeważnie rzeczy nudne i powtarzalne, procesy, które nie wymagają od nas aktywnej formy uczestnictwa, a jedynie wydania polecenia maszynie, która wykona całą pracę za nas, byśmy mogli cieszyć się jej rezultatem, oszczędzając przy tym najcenniejszy z naszych zasobów – czas. Świetnie, że inteligentny telewizor nagra nam mecz, gdy my robimy pranie, jeszcze lepiej, gdy inteligentna pralka zrobi za nas pranie, gdy my oglądamy mecz. To oczywiście spore uproszczenie, ale nawet w takiej skali przybliża nam naturę zagadnienia internetu rzeczy, którego ideą jest w końcu efektywne zarządzanie czasem, przestrzenią i bezpieczeństwem. Czy taka struktura zrealizuje swój zamiar?

Dobre oprogramowanie to dobre działanie systemu

Każdy system do sprawnego działania potrzebuje dobrego oprogramowania, można wręcz powiedzieć, że jakość działania systemu zamyka się w funkcjonalności oprogramowania, na jakim pracuje. A więc im lepszy program obsługi, tym sprawniejsza sieć urządzeń. Przemiana tradycyjnych domów w interaktywne obiekty mieszkalne wyposażone w możliwości kontroli modułów ogrzewania, wentylacji, oświetlenia, klimatyzacji, systemów alarmowych, czy sprzętu RTV i AGD to zaledwie skromny fragment szerszego spektrum internetu rzeczy. Połączenie materialnych przedmiotów ze sobą i z internetowymi zasobami za pomocą sieci obejmuje również rozwiązania z dziedzin przemysłu, transportu, handlu i medycyny, Pozwalając na:

  • poprawę bezpieczeństwa,
  • optymalizację działań,
  • lepszą diagnostykę i wykrywanie problemów we wczesnym etapie,
  • automatyzację procesów i oszczędność czasu,
  • ograniczenie kosztów,
  • możliwość szybkiej analizy danych.

Niezależnie od tego, czy inicjatorem połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami jest człowiek, czy też zdolne są one komunikować się samodzielnie, urządzenia inteligentne napędzają integrację pomiędzy światem cyfrowym, a fizycznym.