fbq('track', 'Search');

Jak poprawić jakość łącza internetowego? Czym się różni access point od routera?

Dowiedź się jak w łatwy i tani sposób zwiększyć szybkość i jakość łącza internetowego w dowolnym miejscu w Twoim domu.

Wstęp:

Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach, zmiana stała się dla nas czymś naturalnym i często pożądanym, bo nierzadko wraz z nią nadciąga to nowe i ciekawe. Obecnie transformacji ulega również sposób, w jaki pracujemy i spędzamy wolny czas, wzrasta zapotrzebowanie na szybki transfer, bo coraz częściej po informacje i treści rozrywkowe sięgamy do sieci. Więc dostęp do zawartości powinien być szybki z dowolnego miejsca i urządzenia. Zagwarantowanie takiego standardu wymusza na nas wykorzystywanie coraz lepszych elementów infrastruktury sieciowej.

Access point

Punkt dostępowy, który pozwala zwiększyć zasięg naszej sieci bezprzewodowej, a także stworzyć nowe sieci o wybranej charakterystyce.

Autor: Qoltec Media

Access point:

Urządzenie wyposażone w minimum dwa interfejsy, które pozwalają na połączenie sieci bezprzewodowej z siecią przewodową. Jego celem jest przede wszystkim zwiększenie zasięgu sieci lokalnej. Po doposażeniu nim naszej infrastruktury tworzymy dodatkowy punkt, który umożliwia nam wzmocnienie sygnału lub jego doprowadzenie do wcześniej nieosiągalnej części mieszkania, czy biura.

Router:

Przed zakupem routera warto zwrócić uwagę na typ łącza i standardy, które obsługuje, ale równie istotne są też zabezpieczenia i szyfrowanie.

Autor: Qoltec Media

Router:

Transmiter sygnału bezprzewodowego podłączony do sieci źródłowej stanowi węzeł komunikacyjny pozwalający na przekazywanie i odbieranie pakietów internetowych z urządzeń, które są z nim połączone. W ten sposób router może porozumiewać się z elektroniką użytkową w swoim otoczeniu za pomocą bezprzewodowej sieci Wi-Fi. Podniesienie komfortu użytkowego będzie tu do pewnego stopnia okupione spadkiem maksymalnej prędkość przesyłu danych i jakości transferu, jednak dla wielu urządzeń domowych (Smart Home) jest to najlepszy sposób na ich prawidłowe funkcjonowanie polegające przeważnie na komunikacji między sobą w zakresie sieci lokalnej.

Jak poprawić jakość łącza internetowego:

Pierwszą propozycją byłaby oczywiście zmiana infrastruktury na światłowodową, ale to już temat na osobny artykuł, poza tym nie każdy ma do niej dostęp. Jednak pozostają jeszcze inne rozwiązania, utrzymane w kontekście tego, o czym napisaliśmy już wcześniej.

Znajdź odpowiednie miejsce dla urządzenia wzmacniającego sygnał:
Każda ściana, nawet ta cienka stanowi tutaj przeszkodę dla sygnału wpływając na jakość transmisji. Warto zastanowić się nad jego wzmocnieniem, jeśli urządzenie, z którego korzystamy, jest oddalone od nadajnika Wi-Fi.

Wyeliminuj zakłócenia:
Jednym z powszechniejszych czynników, który może powodować zakłócenia transmisji, jest po prostu nieodpowiednie okablowanie. Jeśli przewody są wykonane z materiałów słabej jakości, po latach użytkowania podupadły na kondycji, mają słabą izolację, czy zwyczajnie są źle poprowadzone, należy rozważyć ich wymianę, lub uporządkowanie.

Zaktualizuj oprogramowanie:
Nadajniki sygnału również mają sterowniki, a ich uaktualnienie do bieżącej wersji może wiązać się ze wzrostem jakości transferu danych. Producenci publikują nowsze wersje oprogramowania z lepszymi rozwiązaniami, które usuwają wcześniejsze błędy i usprawniają działanie urządzenia.