fbq('track', 'Search');

Jak dbać zimą o nasz smartfon?

Zima to wymagająca pora roku również dla naszej elektroniki, a szczególnie tej, która nie radzi sobie zbyt dobrze z niskimi temperaturami i wilgocią.

Kategoria: Poradnik

Trudne warunki ostatniej pory roku w połączeniu z niewystarczającym zabezpieczeniem albo jego kompletnym brakiem mogą skutkować trwałym uszkodzeniem na przykład naszego smartfona. Co konkretnie może przerwać nam czerpanie radości z zimowej aury i jak temu zapobiec?

Niskie temperatury - o czym należy pamiętać?

Ubierając ciepłą kurtkę, czapkę i szalik nie zapominajmy o tym, że nasze telefony również potrzebują dodatkowej ochrony przed mrozem.

Szkodliwość niskich temperatur:

Spadek pojemności baterii: Zasada działania najpowszechniejszych na rynku akumulatorów smartfonowych opiera się na wykorzystaniu ogniw litowo-jonowych bądź litowo-polimerowych. Oczywiście ich popularność jest uzasadniona licznymi zaletami, ale wadą takiego rozwiązania jest ich wrażliwość na niskie temperatury, które skutkują spadkiem pojemności i szybszym zużywaniem zmagazynowanej energii.

Ogólne obniżenie wydajności urządzenia: Ma to bezpośredni związek ze wcześniejszym punktem, ponieważ zachodzi tu korelacja pomiędzy szybkim rozładowywaniem baterii, a pogorszeniem jakości pracy telefonu. Urządzenie chcąc uchronić się przed gwałtownym spadkiem zmagazynowanej energii, wyłącza działanie niektórych procesów w tle, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia wydajności jego działania.

Niewłaściwe działanie ekranu dotykowego: Zasada działania ekranu w naszym smartfonie opiera się o wykorzystanie pola elektrycznego niewielkiego napięcia, które reaguje na dotyk palca. Niestety niska temperatura może uniemożliwić jego prawidłowe działanie, ale to nie wszystko. Pod wpływem niższych temperatur szkło zmienia swoją objętość, stając się bardziej wrażliwe na ewentualne pęknięcie.

Niskie temperatury - ogranicz wyciąganie telefonu z kieszeni do minimum

Złe warunki atmosferyczne mają bardzo duży wpływ na delikatne komponenty elektroniczne znajdujące się wewnątrz naszego telefonu.

Rozwiązanie:

Jak widać, opisując szkodliwość niskich temperatur na elektronikę ciężko o semantyczne nadużycia. Jednak rozwiązanie mamy na wyciągnięcie ręki, a konkretnie w kieszeni – dosłownie. Nieco przewrotne w tym przypadku stwierdzenie, że należy dmuchać na zimne, w pewien sposób oddaje istotę problemu i tego, jak sobie z nim radzić.
Zasada postępowania jest prosta, im krótszy czas ekspozycji urządzenia na niskie temperatury, tym lepiej. Należy unikać używania telefonu, gdy nie jest to konieczne, najlepiej trzymać go w ciepłej kieszeni przy ciele. Jak powszechnie wiadomo, większość zadań nasz telefon może wykonać już z samego poziomu asystenta, który umożliwia sterowanie między innymi takimi funkcjami jak wysyłanie wiadomości, pisanie maili, łączenie rozmów, czy korzystanie z konkretnych aplikacji. Dobrą praktyką będzie więc używanie zestawu słuchawkowego albo słuchawek obsługujących asystenta, z którym drogą werbalną za pomocą poleceń możemy się porozumieć, bez konieczności sięgania po telefon do kieszeni.

Wilgoć i zjawisko kondensacji

Skraplająca się woda na telefonie stanowi duże zagrożenie dla elektroniki wewnątrz naszych urządzeń.

Wpływ wilgoci na elektronikę:

Raczej nie trzeba nikogo przekonywać o szkodliwości wody na elektronikę, każdy posiadacz, albo w tym przypadku ex-posiadacz telefonu, który miał wątpliwą przyjemność doświadczyć kontaktu z wodą, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak destrukcyjna potrafi być ta substancja. Poza samymi opadami atmosferycznymi, które w okresie zimowym są nieuniknione, równie groźne jest zjawisko kondensacji, czyli zmiany stanu skupienia – skraplaniu się drobinek wody na powierzchni telefonu pod wpływem temperatury.

Uszkodzenie podzespołów wewnątrz smartfona: W wyniku przedostania się wilgoci do wnętrza telefonu może dojść do poważnych uszkodzeń jego podzespołów, nawet niewielka ilość wody bywa w tym przypadku bardzo szkodliwa dla elektroniki znajdującej się wewnątrz urządzenia.

Uszkodzenie funkcji ekranu dotykowego: W przypadku, gdy ochronna warstwa wyświetlacza jest uszkodzona, na skutek na przykład pęknięcia szybki, naruszona jest jej integralność, która może zostać poczytana za zaproszenie do wnętrza telefonu. Przedostanie się wilgoci pod ekran dotykowy z dużą dozą prawdopodobieństwa może skutkować osłabieniem jego działania, bądź całkowitym brakiem reakcji na dotyk, co w znacznym stopniu utrudni komfortowe korzystanie z telefonu.

Rozwiązanie:

Obiektywnie najlepszą ochroną w tym przypadku jest po prostu korzystanie z wodoszczelnego etui i szkła ochronnego na telefon. Co w przypadku, gdy nie posiadamy takiego komfortu? Inną metodą może być zastosowanie szczelnej torebki foliowej, choć jest to raczej rozwiązanie jedynie doraźne i w pewien sposób wpływające na ogólny komfort użytkowy.