fbq('track', 'Search');

Akumulatory AGM - czym są i co oferują

Istota działania zastosowanej w akumulatorach technologii Absorbent Glass Mat opiera się na wykorzystaniu separatorów z włókna szklanego, które wchłaniają elektrolit, co w konsekwencji przekłada się między innymi na wzrost jakości pracy cyklicznej.

Stabilne źródło energii

Akumulatory projektujemy zgodnie z najnowszą technologią AGM, która pozwala im na dłuższą pracę, dzięki procesowi powolnego rozładowywania.

Źródło: Qoltec Media

Kategoria: Technologia

Maty umieszczone pomiędzy ołowiowymi płytami cechuje wysoka chłonność, w znacznym stopniu przekraczająca objętość płynu umieszczonego w akumulatorze. Takie rozwiązanie wpływa na żywotność akumulatora, zwiększa ilość cykli, umożliwiając wielokrotne ładowanie i rozładowywanie ogniw bez utraty parametrów użytkowych urządzenia. Separatory z włókna szklanego to jednak nie wszystko, bezpieczne użytkowanie technologii AGM jest możliwe dzięki zastosowaniu systemu VRLA, czyli Valve Regulated Lead Acid. Mechanizm ten wykorzystuje jednokierunkowy zawór pozwalający na odprowadzanie nadmiernego ciśnienia wewnątrz akumulatora, które mogłoby spowodować rozszczelnienie jego obudowy. Warto dodać, że nawet w przypadku pojawienia się nieszczelności, maty z włókna szklanego spowodują zatrzymanie wycieku elektrolitu poza izolację akumulatora, ponadto wspomniane separatory mają wpływ na umiejscowienie płynu w jego wnętrzu, co pozwala na działanie urządzenia w dowolnej pozycji bez negatywnego wpływu na jego pracę.

Poza samymi kwestiami bezpieczeństwa warto skupić się również na wydajności, zastosowanie technologii AGM gwarantuje bardzo niski opór wewnętrzny, co przekłada się na krótszy czas reakcji pomiędzy elektrodami a elektrolitem. Duża wydajność, przy zachowaniu niewielkiego rozmiaru umożliwia montaż w trudno dostępnych miejscach. Ponadto chłonne maty mają jeszcze dwie dodatkowe zalety. Sprawiają, że niska temperatura nie powoduje rozszczelnienia obudowy na skutek zmiany objętości elektrolitu, a także wpływają na zwiększenie tolerancji akumulatora względem wstrząsów i drgań. Warto jednak pamiętać, że dłuższy czas ekspozycji na niskie temperatury spowoduje spadek żywotności baterii. 

Praca buforowa i cykliczna: 

Należy dokonać pewnego rozróżnienia ze względu na możliwe zastosowania akumulatorów AGM, dzieląc ich pracę na dwie kategorie. 

  • Praca buforowa – wszystkie sytuacje, w których akumulator zostaje podpięty do układu zasilania, pełniąc funkcję pomocniczą, w przypadku, gdy dojdzie do braku napięcia z sieci, zagwarantuje on dodatkową formę zasilania. Taka forma pracy akumulatora jest najczęściej wykorzystywana we wszelkiego rodzaju oświetleniach awaryjnych i systemach alarmowych.
  • Praca cykliczna – to najpowszechniejsze zastosowanie akumulatora, polegające na wykorzystaniu go w charakterze niezależnego źródła energii. W ten sposób zasilane są między innymi kasy fiskalne, kosiarki, czy wózki golfowe i inwalidzkie. 

Podsumowanie:

Reasumując, lista potencjalnych korzyści zdaje się być długa, szczególnie gdy chcemy konfrontować ją z poprzednikami akumulatorów AGM pod kątem bezpieczeństwa i parametrów wydajnościowych. Niestety ładowanie takich akumulatorów pozostaje kwestią problematyczną, ponieważ wymaga zaistnienia konkretnych warunków ładowania. Wskazanym jest korzystanie ze stabilizatorów napięcia zdolnych na bieżąco kontrolować poziom zasilania zbieżny z wymaganiami podanymi przez producenta. Przeładowanie akumulatora AGM może odbić się negatywnie na jego żywotności, zmniejszając pojemność magazynowanej energii. 


AGM - czyli technologia Absorbent Glass Mat

Specjalne włókna szklane w akumulatorach AGM wchłaniają elektrolit, co przekłada się na wzrost ilości cykli.

Źródło: Qoltec Media